۱۰ ایده احمقانه که به كسب و كارهاي پرسود تبدیل شدند

«ايده هاي احمقانه»، شورشي، لجام گسيخته، بنيان برانداز و هنجارشکن است. بسياري از اين «ايده ها»، شرکت ها را به ورطه نابودي کشانده اند و البته برخي از اين شرکت ها را به اوج قلل رفيع کسب و کاري در سطح جهاني رسانده اند.
خوشبختانه «ايده هاي احمقانه» سال ها است، با اقبال وسيع مديران روبه رو شده تا جايي که مثلابيل گيتس در مايکروسافت براي دستيابي به اين «ايده هاي احمقانه»، سازوکار فوق العاده منظمي چيده است. هر کارمند موظف است که ساعاتي از روز را به اين ايده هاي احمقانه اختصاص دهد و در گزارشي مکتوب آن را ثبت و ضبط و انتقال دهد.
با وجود اين، هنر مديران عالي در آن است که بين اين «ايده هاي احمقانه» بتوانند تمايز قائل شوند؛ زيرا با پذيرش اين ايده ها بايد سرمايه گذاري هاي وسيعي در شرکت به راه افتد که گاه زمان رسيدن به نتيجه نامعلوم است.
از ديگر سو، شرکت هايي که نتوانند اين «ايده هاي احمقانه» را توليد کنند يا به راه اندازند، پس از چندي حتما از گردونه کسب و کار خارج مي شوند، چون به رکود و رخوت مي گرايند و در نتيجه قطعا مشتريان خود را از دست خواهند داد.
اين مقاله نشان مي دهد ۱۰ ايده احمقانه به کسب و کارهاي پرسود و درآمدزايي در جهان رسيده اند.
تعدادي از کسب و کارهاي بزرگ دنيا که امروزه شهرتي بين المللي براي خود به دست آورده اند و به بزرگان صنعت خود تبديل شده اند، حاصل پرورش ايده اي بوده اند که نه تنها ساده بلکه، در مواقعي احمقانه نيز بوده است.
به قول جورج اورول، نويسنده معروف رمان قلعه حيوانات، بعضي از ايده ها آنقدر احمقانه هستند که تنها آدم هاي خردمند آنها را باور مي کنند.
برخي از اين ايده ها نيز آنقدر عجيب هستند که به نظر مي رسد، صاحب آنها دست به ريسک بسيار بزرگي زده و با بنا نهادن پايه هاي کسب و کار خود در واقع خطر بزرگي را به جان خريده است.
البته ايده با خطر و ريسک پيوندي ناگسستني دارد و آن طور که اسکاروايلد، نمايشنامه نويس معروف انگليسي مي گويد: «ايده اي که خطرناک نباشد، اصلاارزش ندارد که آن را ايده بدانيم.» تعداد ايده هاي احمقانه که نتايج شگفت انگيزي در پي داشته اند در دنياي کسب و کار کم نيست، اما تعدادي از آنها که شايد خود کارآفرينان آنها نيز چنين موفقيت عظيمي را پيش بيني نمي کردند، عبارتند از:

۱- آمازون
* صنعت: فروش آنلاين
* ايده ابتدايي: ما کتاب ها را به صورت اينترنتي مي فروشيم، با وجود اينکه مي دانيم مردم مي ترسند از کارت هاي اعتباري خود براي خريد اينترنتي استفاده کنند. به مشتريان تخفيف مي دهيم، اما در عوض هزينه پست کتاب، اين تخفيف را جبران مي کند.
مردم به اين توجه نمي کنند که چند روز يا هفته طول مي کشد که کتاب به دست آنها برسد، آنها فقط به ويژگي راحت بودن خريد اينترنتي توجه خواهند کرد.

۲- ويرجين آتلانتيک
* صنعت: خطوط هوايي
* ايده ابتدايي: راه اندازي يک خط هوايي کار جالبي است، پس انجامش مي دهيم. کار سختي در پيش خواهيم داشت؟ شايد، ولي ما به جاي تبليغات مسخره، کارمان را با يک ويدئوي بامزه شروع مي کنيم.

۳- پيپرلس پست
(Paperless Post)
* صنعت: تجارت الکترونيک
* ايده ابتدايي: ما هم مثل Evite هستيم با اين تفاوت که آنها رايگان هستند، ولي ما از شما پول مي گيريم. اگر از ما خريد کنيد همه دوستانتان مي فهمند که شما چقدر احمق هستيد.

۴- گوگل
* صنعت: اينترنت
* ايده ابتدايي: ما بيستمين موتور جست و جوگر دنيا خواهيم بود و اين در حالي است که ۱۹ موتور جست و جوگر ديگر يا نابود شده اند يا در آستانه ورشکستگي قرار دارند. تنها کاري که مي کنيم اين است که تمام تبليغات مزاحم را حذف مي کنيم تا جست و جو آسان و رايگان باشد.

۵- تسلا
* صنعت: اتومبيل سازي
* ايده ابتدايي: چرا به جاي اينکه باتري بسازيم و آنها را به سازندگان اتومبيل در ديترويت بفروشيم، خودمان اتومبيل هاي برقي توليد نکنيم؟

۶- فايرفاکس
* صنعت: مرورگر وب
* ايده ابتدايي: روي ۹۰ درصد کامپيوترهاي دنيا يک مرورگر رايگان نصب شده است. پس مردم پولي به ما نمي دهند، اما ما شروع به ساختن يک مرورگر بهتر مي کنيم.

۷- مينت
* صنعت: مالي (توليدکننده کارت هاي اعتباري)
* ايده ابتدايي: مشخصات بانکي، رمز کارت اعتباري و هر اطلاعات مالي ديگري را که شما داريد به ما بدهيد و ما با عوض کردن فونت آن و توليد يک کارت سبز وزين به شما حس ثروتمند بودن مي دهيم.

۸- اينستاگرام
* صنعت: عکاسي اينترنتي
* ايده ابتدايي: ما عکس هاي شما را فيلتر مي کنيم. عکس بگيريد و در اختيار ما بگذاريد ما با استفاده از سيستم فيلتر خود آن را براي شما به هر شکلي که بخواهيد تغيير مي دهيم، و سپس در اختيارتان قرار مي دهيم.

۹- آي.ا.اس (iOS)
* صنعت: سيستم عامل
* ايده ابتدايي: سيستم عامل ما نه تنها روي ويندوز عمل نمي کند، بلکه روي لينوکس نيز جواب نمي دهد. فقط اپل مي تواند براي سيستم عامل ما محصول بسازد.

۱۰- اسپيس اکس (Space X)
* صنعت: حمل و نقل فضايي
* ايده ابتدايي: اگر ناسا مي تواند اين کار را انجام دهد ما هم مي توانيم، آپولو که نمي خواهيم، هوا کنيم.
منبع: دوماهنامه توسعه مهندسي بازار

16 نظر در “۱۰ ایده احمقانه که به كسب و كارهاي پرسود تبدیل شدند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *