انواع نبوغ

نوشناسي، علم شناخت تازگي، اظهار مي‌دارد که در همه چيز پنج سطح جهاني قابل حصول وجود دارد: در طبيعت، جهان، زندگي، تاريخ، آموزش و غيره. اين سطوح عبارتند از:

۱٫سطح وجودي:
در واقع اين سطح به اين موضوع اشاره دارد که اشياء بايد وجود داشته باشند يا به وجود بيايند تا اثر و اتفاقي بر آن‌ها حادث شود. اين سطح نبوغ در زنده ماندن است. نوابغ در اين سطح قادر به زنده ماندن تحت هر شرايطي هستند- درجزيره متروکه، بيابان، جنگل، بي‌پولي، بي‌سرپناهي. هنر زنده ماندن بسيار بااهميت است. اجداد ما حتماً اين نبوغ را داشتند، در غير اين صورت ما اکنون اينجا نبوديم. با وجود ميلياردها نفر مرده، ميلياردها از بين رفته و ميلياردها نفر کنار گذاشته شده و رها شده ما نوادگان آن دسته از افراديم که راه نجات را پيدا کردند. آن‌هايي که خلاق‌تر و با استعدادتر بودند و آن‌هايي که در هنر زنده ماندن نابغه بودند. در اينجا به حرکت بعدي‌تان بينديشيد. به ياد داشته باشيد که ۹۰ درصد از موفقيت در حضور ذهن و در زنده ماندن است. وظيفه ما در اين مرحله ادامه بقا، رفتن به مرحله بعدي و حضور ذهن داشتن در اتفاق بعدي است تا در وضعيت بهتري براي ادامه کارهاي‌مان باشيم. اگر مايليد در اين سطح خلاق باشيد از خود بپرسيد: چگونه مي‌توانم زندگي و وجودم را به شکلي تغيير دهم که ميليون‌ها نتيجه مثبت از آن به دست آورم؟

۲٫سطح ارتباطي:
وقتي شيئي به وجود آمد، در ارتباط با بقيه موجودات و اتفاقات قرار مي‌گيرد. اين نبوغ همان نبوغ در ارتباطات است. قابليت ارتباط برقرار کردن تحت هر شرايط، و در رابطه با هر مشکل و مسئله‌اي. هنر ارتباطات فوق‌العاده با اهميت است. ارتباطات کلامي بسيار قوي‌تر و پيشرونده‌تر از ارتباطات غيرکلامي است و توسعه و پيرفت بشر را شتاب داده است. ارتباطات ما خواه ما آن را بفهميم يا نه، برترين هنر و بالاترين مهارتي است که در طبيعت رشد و توسعه پيدا کرده است. همان‌طور که مي‌دانيد نبوغ ارتباطي پيدا کردن راه‌حل‌هاي ارتباطي براي مسائل ارتباطي و يا حتي غيرارتباطي است. نابغه ارتباطي به جاي جنگيدن براي آزادي-رفتن به جهبه- داستان‌هايي درباره يک فرد ظالم مي‌گويد و القاب، حکايات، طنزها، شوخي‌ها و تله‌هاي ارتباطي نکته‌داري خلق مي‌کند. او از تمامي راه‌حل‌هاي ارتباطي ممکن استفاده مي‌کند. حال که ماهيت نبوغ ارتباطي را درک کرديد، آيا مايليد آن را زمينه مورد تمرکزتان قرار دهيد؟ آيا با دوستان‌تان و غريبه‌ها روابط مسالمت‌آميز و مطلوبي داريد؟ آيا مردم ناخودآگاه به حرف شما گوش مي‌دهند؟

۳٫سطح ابزاري:
از بين تمام ارتباطاتي که شيئ در سطح ارتباطي ممکن است داشته باشد، ارتباطات ابزاري‌اش از بيشترين اهميت برخوردار است؛ در اين مرحله است که خلق اشياء و ابزار اتفاق مي‌افتد. نبوغ ابزاري، خلق و ابداع ابزار و وسايل، روش‌ها و تکينک‌هاي جديد و تازه است. اگر به صورت تمثيلي بخواهيم بگوييم، نبوغ ابزاري، آن دسته از افرادي هستند که دکمه‌ها را اختراع مي‌کنند تا بقيه از آن استفاده کنند. نابغه ابزاري فردي است که به ديگران فکر مي‌کند و سعي مي‌کند به زندگي آن‌ها با ابداع و خلق ابزار و وسايل و روش‌ها و تکنيک‌هاي جديد سهولت بخشد. نوآوري‌هاي ابزاري متفاوت از نوآوري‌هاي ارتباطي هستند. آن‌ها مصنوعي به نظر مي‌آيند و واقعاً هم همين‌گونه است. آن‌ها توسط انسان ساخته مي‌شوند. فکر کردن به ابزارهاي جديد، ابداع آن‌ها و استفاده از آن‌ها به قدري ارزشمند است که يکي از قسمت‌هاي نبوغ آدمي به شمار مي‌رود. يک ابداع جديد مي‌تواند يک تئوري جديد تا يک نوع جديد آجر، تنوع و گستردگي داشته باشد. ابزار و وسايل جديد باعث مي‌شوند نوابغ واقعي ابزار و وسايل جديدتر ابداع کنند. اين ابزار جديد به انسان اجازه مي‌دهد تا به سرعت به سطوح جديدتري دست يابد. در نتيجه جامعه بري شاد و سالم به مبدعان نيز مانند نوابغ احترام مي‌گذارند. در اين مرحله آيا مي‌توانيد يک شيئ مادي جديد، يک شيئ ايده‌آل جديد، يم متدولوژي جديد براي رسيدن به نتايج سريع‌تر و بهتر ابداع کنيد؟

۴٫سطح منطبق‌سازي:
اين اشياء و ابزار بايد به طور صحيح و مناسبي به مردم معرفي شوند تا به بهترين نحو بتوانند مورد استفاده قرار گيرند. هيچ ابزاري هر چقدر هم قدرتمند باشد تا زماني که با نياز جامعه مطابقت نداشته باشد نمي‌تواند مفيد واقع شود. نبوغ منطبق‌سازي سطحي است که تمام مهارت‌هاي ارتباطي و همه مهارت‌هاي ابزاري، در جهت يافتن راه‌حل براي يک مسئله اجتماعي، طي آن و هم‌جهت و يک‌سو مي‌شوند. هر چه مسئله بزرگ‌تر باشد، احتمال نابغه شدن بالاتر مي‌رود. اين مرحله‌اي است که ذهن‌ها و اعمال نوآورانه به طور قابل ملاحظه‌اي سرعت حل مسئله را افزايش مي‌دهند. دست يافتن به اين سطح از نبوغ بسيار سخت است. افراد براي اين‌که در اين مرحله موفق شوند بايد تمام مشخصات مراحل پيشين را دارا باشند. به دنبال يک مسئله جهاني بگرديد و آن را حل کنيد. به اين فکر کنيد که چگونه مي‌توانيد در سطح منطبق‌سازانه و در رابطه با حل مسائل مردم، نوآور باشيد. آيا مي‌توانيد ايده يا راه‌حلي پيدا کنيد که يک مسئله موجود را سريع‌تر حل کند؟

۵٫سطح نوآورانه:
هر چيزي که به جامعه منتقل شود (به جامعه داده شود و به وسيله جامعه پذيرفته شود) يک نوآوري محسوب مي‌شود و باعث مي‌شود که اشياء، ويژگي‌هاي و فرايندهاي جديد و تازه‌اي به وجود آيند.اين چرخه دوباره تکرار شده و به سطح اول (وجودي) باز مي‌گردد. اين سطح از نبوغ دشوارترين مرحله قابل تصور است. در اين مرحله است که ذهن و عملکرد نوآورانه به طور قابل ملاحظه‌اي فرايند نوآوري را سرعت مي‌بخشد. در چه زمينه‌اي سعي و تلاش مي‌کنيد؟ به مواردي بيندييد که در رشته و حرفه‌تان نوآوري مي‌تواند به وجود آيد و راه‌هايي را براي سرعت بخشيدن به آن پيدا کنيد. نوآوري شما در زمينه نوآوري چه خواهد بود؟

منبع: کتاب مگاخلاقیت

یک نظر در “انواع نبوغ

  • بهمن ۲۶, ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۵ ق.ظ
    پیوند یکتا

    از نظر من این پنج پدیده حقیقت دارند و در حال حاضر هم تمام انسان های اجتماعی روی زمین را میچرخانند و پیش میبرند.و این حقیقت برای من قابل ستایش است.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *