سرگذشت خلاقیت

می توان در خصوص خلاقیت و اتفاقات خلاقانه ای که این روزها در کل دنیا به شکل وسیع و ویروس گونه ای در حال اتفاق افتادن است، ساعت ها صحبت کرد، اما بهتر است پیش از پرداختن به این که چرا دنیای امروز با انفجار خلاقیت روبرو شده است، با طرح پرسش زیر چالشی اساسی را ایجاد کنیم:

چرا برخی شرکت های (افراد) جدید و نوظهور با تمایز فراوان وارد کارزار می شوند و سهم قابل توجهی از یک بازار خاص که شرکت های بزرگ و شناخته شده در آن، سال ها به فعالیت مشغول بوده اند را به خود اختصاص می دهند و یکی یکی آن شرکت های با سابقه را از صحنه رقابت به در می کنند؟

جنس پرسش بالا از جنس پرسش های ساده است و می توان برای پاسخ به آن به دلایلی کلیشه ای و عامه پسند و حتا متخصص پسندی مانند اینکه شرکت های جدید از منظر مالی با قدرت فراوان وارد بازار می شوند، اینکه محصولات شرکت های نوظهور، جدید و مشتری پسند می باشند، اینکه این گونه شرکت ها از متخصصین حرفه ای بهره می برند و یا اینکه شرکت های قدیمی و با سابقه نتوانستند سهم بازار خود را حفظ کنند، این که اقدام به تولید و عرضه محصولاتی کردند که با استقبال روبرو نشدند، یا این که نیروی انسانی خبره و حرفه ای خود را از دست دادند و یا پاسخ هایی از این دست، روی آورد.

اما نکته اساسی پرسش های ساده این است که اگرچه نوع پرسش ها ساده است اما پاسخ به آن ها الزاماً از جنس پاسخ های ساده نمی باشد و این پرسش نیز از این ویژگی برخوردار است.

در نگاه نخست می توان دریافت پرسش ها و پاسخ های بالا در گام نخست کاملاً از نوع عمومی مدیریت و اثبات شده  است. اما با موشکافی و ورود به لایه های زیرین موضوع می توان به پرسشی از سطح بالاتر دست یافت و آن این است که چرا شرکت هایی که با مدیریت دقیق و اثبات شده تا کنون مدیریت می شدند اکنون نمی توانند به رقابت خود ادامه دهند و شرکت های تازه وارد و در سایز بسیار کوچک تر (گاها تا ده ها و صدها برابر کوچکتر) می توانند به راحتی آن ها را از میدان به در کنند؟

برای رسیدن به پاسخ درست نیاز است پیش از بررسی هر موضوع، نگاهی اجمالی به نظریه سیر تکامل عوامل اساسی و تشکیل دهنده ساختار مدیریت سازمانی داشت. اگرچه ممکن است اساتید فن به این نظریه ایراداتی وارد نمایند اما پیش از طرح آن باید گفت این موضوع از ویژگی های نظریه است و تا تکامل و اثبات آن ممکن است ایرادات فراوانی به آن وارد شده و از سوی خبرگان مورد پذیرش واقع نشود.

برای انتقال و بیان ساده مفهوم، سعی شده است روند پیشرفت ساختارهای تاثیرگذار ذهنی در مدیریت را با سیستم عامل های مبتنی بر رایانه مقایسه و همراه کرد. در کل آن چه تا کنون به آن دست یافته ایم و به کمک آن ها توانسته ایم انقلاب هایی در صنعت مدیریت به پا کنیم شامل سه دوره و مرحله می باشد که در زیر به شکلی مختصر و در قالب نسخ ۱ تا ۳ به آن ها اشاره شده است:

  • نسخه شماره۱: در واقع سیستم عامل نسخه شماره ۱ مدیریتی و تفکری ما مانند سیستم عامل DOS مایکروسافت تنها به نیازهای فیزیولوژی پاسخ می دهد و این نسخه از زمان پیدایش بشر و در راستای زنده ماندن در حفظ انسان در برابر بلایای طبیعی، حیوانات درنده، قبایل دشمن، گرسنگی و … ایجاد و شناسایی شده است و همچنان اگرچه در این عصر ما به ظاهر از آن بی نیاز هستیم، اما همراه ما و در لایه های زیرین تفکری در حال فعالیت و زندگی است. این نسخه از ساختار ذهنی و مدیریتی انسان  همان ابزاری است که بقاء نوع بشر را تا کنون تضمین کرده است و به عنوان زیرساخت تمام تصمیمات ما، ایفای نقش می کند. در واقع این نسخه موجب حرکت ما به سمت بلوغ فکری و رسیدن به حدی از پیشرفت شد که نمی توان آن را نادیده گرفت. حرکت به سمت کشاورزی، ابداع شهرنشینی، رام کردن حیوانات وحشی و دام پروری، اختراع چرخ و مواردی از این دست که امروزه به بدیهیات زندگی بشر تبدیل شده است. این نسخه از سیستم عامل فکری، بخشی از وجود ماست و باید قدردان آن باشیم.
  • نسخه شماره ۲: در واقع شاید بتوان این نسخه را با اولین نسخه ویندوز مقایسه کرد. با ظهور ویندوز، انقلابی در صنعت نرم افزار و رابط کاربری به وجود آمد. پای رایانه از سازمان ها و شرکت های بزرگ و ویژه به خانه ها و شرکت های کوچک و غیر تخصصی باز شد و وارد بازار عمومی و استفاده های تخصصی و غیر تخصصی شد. انقلابی در فضاهای علمی و تجاری صورت گرفت. محاسبات دشوار و پیچیده در کسری از ثانیه و با دقت فراوان آن هم به شکلی تکرار پذیر صورت می گرفت. انجام کارهای تکرارپذیر از دوش انسان برداشته شد و به ماشین های خستگی ناپذیر، دقیق و سریع سپرده شد. هر روز موجی از دستاوردهای نوین ناشی از ابداع این نسخه، جهان را بیش از پیش احاطه می کند و بشر سرخوش از این دستاورد روز به روز با تاکید بر کارایی بالای آن، اقدام به تربیت نیروی کار ماهر و مسلط به این سیستم می کند. می توان گفت نسخه شماره ۲ تفکر بشری از زمان پیدایش پول و ارزش گذاری فعالیت ها و دستاوردهای انسانی رونمایی شد. در واقع در این فصل از زندگی بشر مفهوم مدیریت شکل گرفت و دستاوردهای بزرگ و بی بدیلی را به دنبال داشت. شاکله اصلی این نسخه از سیستم عامل ذهن بشری کاملا مبتنی بر موضوعی ساده است که ما آن را به سیاست هویج و چماق می شناسیم. این سیاست گویای ارائه پاداش در قبال انجام درست امور محوله و تنبیه شدن در برابر قصور می باشد. اگرچه این سیاست قرن ها بدون نام و در تمام زندگی اجتماعی، حاکمیتی و تربیتی بشر نقش ایفا کرده است اما در قرن نوزدهم با فعالیت ها و تلاش های مهندس امریکایی جناب اقای تیلور به شکلی ساختارمند و منسجم وارد علم مدیریت شد و توانست قرنی پر از پیشرفت را برای بشر رقم بزند. در واقع تئوری های مدیریتی از این نقطه به بعد با تغییری اساسی روبرو شدند و شرکت های کوچک و بزرگ به واسطه دست آوردهای ناشی از این نظریه به غول های تجاری تبدیل شدند. شاید به جرأت بتوان گفت سیاست هویج و چماق همچنان جزو پرقدرت ترین و با نفوذترین نظریه های تربیتی و مدیریتی جامعه جهانی است و جالب آن که با مقداری اندیشه به این نتیجه خواهیم رسید که برای پیشرفت، تربیت و حرکت راهی جز استفاده از این نظریه وجود ندارد. اینجا همان نقطه شکست اندیشه ها، سازمان ها، محصولات و تمام دستاوردهای ناشی از تفکر بشری است که بر این عقیده هستند که این نسخه می تواند راه نجات جوامع بشری را نشان دهد و بسازد.
  • نسخه شماره۳: ظهور سیستم عامل های اندروید و IOS انقلابی در صنعت سخت افزار و نرم افزار ایجاد کرد. این گونه سیستم عامل ها به شدت دیگر انواع سیستم عامل ها را تحت تاثیر خود قرار دادند و روز به روز با ریشه دواندن ضریب نفوذ خود را توسعه دادند. سادگی، سرعت، توانایی، ظاهر متفاوت، ارزانی و توانایی ایجاد قابلیت های جدید این نسخه از سیستم عامل نرم افزاری، درب های جدیدی از نوع استفاده و به تبع آن کسب و کارهای نوینی را به روی جوامع باز کرد. تغییر اندازه دستگاه های رایانه ای، افزایش کاربردهای سخت افزارهای مبتنی بر محاسبات و تکیه زندگی بر این تلفیق سخت افزاری و نرم افزاری موجب تغییر نگرش انسان از آینده رایانه و محصولات آن شده است. به نظر می رسد نسخه های شماره ۲ سیستم عامل های رایانه ای کم کم به سمت استفاده های خاص و ویژه ای که از عهده سیستم عامل نسل۳ بر نمی آیند، خواهند رفت.

به نظر می رسد شرکت ها و سازمان هایی که موفق به تولید تفکرات و محصولات جدید شده اند به گونه ای از یک سیستم عامل جدید و ناشناخته استفاده می کنند زیرا اگر قرار بر این بود که برای تولید این دسته از محصولات از همان نسل سیستم عاملی استفاده کرد که دیگران نیز در حال استفاده از آناند، یا باید محصولات ناب و جدید تولید نمی شد و یا اینکه سازمان های دیگر نیز موفق به تولید این گونه محصولات می شدند.

به نظر می رسد جادویی در میان است و این جادو چیزی نیست جز نسل سوم اندیشه مدیریتی. جادویی که تنها با رها کردن نسخ قبلی قابل بهره برداری است. این نقطه، نقطه جدایی شرکت های موفق و نوآور از شرکت های با سابقه و بزرگ اما ناموفق در یک دهه اخیر است. در واقع کوچ کردن از نسخه شماره ۲ به نسخه شماره۳ راه آزادی و نجات شرکت های قرن بیست و یکمی است. نسخه نسل سوم دارای ۳ رکن اساسی استقلال، تبحر و آرمان است که هر سه رکن برآمده و برگرفته از رفتارهای خلاقانه و به دور از عوامل نسخه شماره۲ مدیریت می باشد.

هر جا که استقلال فرد در انجام وظایف و شیوه فکر کردن مورد احترام قرار گیرد و حفظ شود، شکوفایی استعدادها و بروز اندیشه های نو تبلور پیدا خواهد کرد. استقلال اساسی ترین رکن پیشرفت و توسعه است و این موضوع به طور کامل در نقطه مقابل سیاست هویج و چماق قرار دارد.

کسب مهارت و پیشرفت از اساسی ترین انگیزه های روانی است که این قدرت را دارد هر فرد را وادار به انجام فعالیت هایی کند که در هیچ شرایط دیگر قابل تصور نمی باشد. تبحر و مهارت در واقع سیری فرایندی دارد که تنها در طول زمان قابل حصول است و اگر این موضوع با استقلال عمل همراه شود، چیزی شبیه به جادو و معجزه را به دنبال خواهد داشت.

آرمان، نقطه و سرمنشأ تمام تعاملات و همکاری هاست. آن جا که افراد دارای آرمان های مشابه حول یک آرمان مرکزی مانند پرواز شب پره ها دور نور یک لامپ جمع شوند و افکار و قدرت خود را به پرواز درآورند اتفاقاتی رقم خواهد خورد که هیچگاه در دیگر نسخ سیستم عامل های فکری رخ نخواهد داد.

هر گاه این سه عامل مهم یعنی استقلال، تبحر و آرمان به اجزاء یک تن واحد تبدیل شوند شکوفایی و تولید در اوج خود قرار خواهند گرفت. این موضوع همان جادو و اکسیر اصیلی است که شرکت های دانا، پیشرو و نوآور آن را به خوبی شناخته و از آن به نفع خود به طوری کامل و عجیب بهره می برند.

نتیجه گیری:

پایه تمام نسخ مذکور خلاقیت و تفکر می باشد اما این موضوع در نسخه شماره ۳ به شکلی کامل  قدرتمند پدیدار شده است به شکلی که ارکان تشکیل دهنده این نسخه همان ارکان و اساس تشکیل دهنده خلاقیت می باشد. به نظر می رسد نسخه شماره ۳ زیرساخت بروز خلاقیت است و خلاقیت نیز خارج از این ساختار به سختی پدیدار خواهد شد. در ادامه حمایت از این نسخه باید گفت دیگر زمان استفاده از نسخه های مختلف شماره ۲ سیستم های عامل تفکر و مدیریتی گذشته است. اگر همچنان اصرار بر استفاده و کارآمده بودن این نوع نسخ داشته باشیم، قطعاً به زودی یا دچار انقراض خواهیم شد و یا قدرت و نیروی بازار ما را وادار خواهد کرد به سوی نسخه های دست چندم نسخه شماره ۳ حرکت کنیم.

اهمیت نسخه شماره ۳ آنقدر زیاد است که اکنون شرکت های بزرگ و نامی، تنها با اختصاص ۲۰ درصد از زمان و انرژی خود به آن، توانسته اند به محصولات و خدمات ویژه ای دست یابند که بیشتر از ۵۰% محصولات و درآمد آن شرکت را به خود اختصاص داده است. محصولات بسیار معروفی که هر یک از آن ها خود زیربنای کسب و کارهای بزرگی شده اند حاصل این نسخه تفکر است. گوگل مپس، جیمیل، گوگل درایو و … از این نوع محصولات می باشند.

بنابر شواهد حرکت به سمت پیاده سازی و استفاده از این نسخه روز به روز در حال افزایش است و به جرأت می توان گفت تنها راه فرار از معمولی بودن بهره بردای از آن است. برای رسیدن به شیوه های ساختار شکن، ویژه و منحصر به فرد باید ۳ رکن استقلال، تبحر و آرمان را با کارکنان، اهداف و استراتژی های سازمان گره زد و اجازه داد خلاقیت از درون ذهن ها به روی میزها انتقال یابد.

پیشنهاد:

اگر این نسخه برای شرکت های نوآور به خوبی پاسخگو بوده است و کارایی و توانمندی آن به خوبی اثبات شده است، پس چرا از آن استفاده نکنیم؟

لازمه دست یابی و پیاده سازی این نوع نگرش، آشنایی با و در اختیار گرفتن مهارتهای تفکر، گفتمان و در نهایت خلاقیت است و ما به عنوان متخصص این امر به شما کمک خواهیم کرد با در اختیار داشتن ابزارهای اولیه و پیش نیاز، زمینه های پیاده سازی این ساختارِ ساختارشکن را فراهم آورید.

 

نویسنده: هومن هوشیاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *